15 styczeń 2024

Zambrów na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej

zdjęcie: Zambrów na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej / Fczarnowski/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Fczarnowski/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do Zambrowa – perły na szlaku Warszawa-Białystok! Odkryj urok tego historycznego miasta, otoczonego malowniczymi lasami i falistymi terenami Wysoczyzny Wysokomazowieckiej. Wędruj ścieżkami rezerwatu przyrody, gdzie grab i dąb szypułkowy zachwycają swoją dorodnością.
REKLAMA

Tego szukamy w Zambrowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Zambrów pogoda, Zambrów, Zambrów praca, kino Zambrów, olimpia Zambrów, Zambrów ogłoszenia.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Zambrowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Początki Zambrowa sięgające XIII wieku związane są z powstaniem stanicy myśliwskiej, która służyła ówczesnym właścicielom tych ziem – książętom mazowieckim. Osada rozwijała się na obu brzegach rzeki Jabłonki, jednak większe znaczenie miała jej część prawobrzeżna. Najstarsze zachowane wzmianki źródłowe o wsi książęcej Zambrów pochodzą z początku XV wieku. Chociaż dokładna data lokacji nie jest znana, przypuszcza się, że Zambrów otrzymał prawa miejskie chełmińskie prawdopodobnie około 1437 r. bądź też wcześniej – około 1430 r., a według niektórych źródeł nawet około 1420 r. Wówczas centrum miasta zostało przeniesione z okolic kościoła na obszar po drugiej stronie rzeki, gdzie wyznaczono rynek.

Od co najmniej końca XV wieku funkcjonowała w mieście szkoła parafialna, a przy kościele św. Ducha, od XVI do około połowy XVII wieku, istniał szpital pełniący funkcję schronienia dla ubogich oraz domu starców. Dynamiczny rozwój Zambrowa, który pełnił rolę siedziby władz powiatowych i stawał się coraz istotniejszym lokalnym centrum administracyjnym, handlowym i rzemieślniczym, został przerwany w 1575 r. przez epidemię, która dotknęła mieszkańców miasta. W pierwszej połowie XIX wieku miasto charakteryzowało się głównie rolniczo-rzemieślniczym charakterem, stopniowo rozwijającym się także w zakresie przemysłu i handlu. Istotny wpływ na ożywienie gospodarcze i rozwój miejscowości w okresie około połowy XIX wieku miało poprowadzenie przez Zambrów drogi prowadzącej z Warszawy w kierunku Białegostoku, a także trasy Łomża–Czyżew.

Po III rozbiorze w 1795 r. Zambrów stał się częścią zaboru pruskiego, tracąc swoją pozycję jako siedziba władz powiatu. W 1807 r. w wyniku postanowień pokoju w Tylży został włączony do Księstwa Warszawskiego, a następnie w 1815 r., po Kongresie Wiedeńskim, do Królestwa Polskiego. W czasie powstania listopadowego i styczniowego w okolicach Zambrowa toczyły się trudne walki z armią carską.

W 1895 r. w Zambrowie doszło do wielkiego pożaru, który spowodował zniszczenie synagogi, domów modlitwy oraz około 400 domów i sklepów żydowskich. Mimo to miasto szybko się odbudowało. Na obszarze niewielkich domków przy rynku oraz wzdłuż ulic Ostrowskiej, Łomżyńskiej, Białostockiej i Kościelnej zaczęły powstawać nowe, murowane, dwupiętrowe budynki, nadając Zambrowowi bardziej miejski charakter. Kolejny znaczący pożar miał miejsce w maju 1910 r., kiedy zniszczonych zostało blisko 500 budynków w rejonie ulicy Kościelnej, głównie należących do społeczności żydowskiej.

W trakcie I wojny światowej w 1915 r. Zambrów stał się miejscem schronienia dla setek uchodźców z obszarów dotkniętych działaniami wojennymi, takich jak Grajewo, Jedwabne, Nowogród i Ostrołęka. Miasto było także krótkotrwale okupowane przez wojska rosyjskie.

W lecie 1920 roku, w wyniku wojny polsko-bolszewickiej, Zambrów został zajęty na krótko przez Armię Czerwoną. Wsparcie udzielone przez niektórych lewicujących Żydów z Zambrowia pogłębiło później konflikty między społecznością żydowską a polską.

W wyniku działań wojennych miasto zostało zniszczone w 43%, a liczba mieszkańców zmniejszyła się o około połowę. Szybki rozwój miało miejsce w latach 1954–1975, kiedy Zambrów był siedzibą powiatu. Powstało wówczas wiele zakładów przemysłowych, w tym Zakłady Przemysłu Bawełnianego, utworzone na bazie istniejących lokalnych koszar, które stały się jednym z największych zakładów pracy w tej części kraju.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zambrów
10.7°C
wschód słońca: 04:25
zachód słońca: 20:29
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zambrowie

kiedy
2024-06-01 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zambrów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-16 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zambrów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-10 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zambrów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-21 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zambrów,...
wstęp biletowany